Ekipie z 11 bit studios udało się coś, o czym wielu może tylko pomarzyć. This War Of Mine ma znaleźć się na oficjalnej liście lektur szkolnych w Polsce. To pierwsza taka decyzja na świecie.
Każdy, kto ma styczność z grami, wie, jak podchodzi do nich większość społeczeństwa. W najlepszym razie traktuje je jako raczej mało rozwijającą rozrywkę, w najgorszym – często obwinia za całe zło tego świata. Na szczęście, to powoli się zmienia, a dzisiaj dostaliśmy prawdziwy dowód, że wspomniany stereotyp odchodzi do lamusa.
Gry komputerowe to teksty kultury tak samo, jak książki czy filmy. Są lepsze i gorsze, ale to normalna kolej rzeczy. Niestety, za grami ciągnie się długa historia krzywdzących stereotypów, z czego najbardziej popularnym jest oczywiście ten, że są przyczyną przemocy. Nie zrozumcie mnie źle. Oczywiście, są gry, które mają raczej kiepski wpływ na gracza i trudno mówić o ich wartości kulturowej i edukacyjnej, ale to dotyczy zdecydowanej mniejszości. Problem może pojawiać się, kiedy dzieciaki biorą się za produkcję nieodpowiednią do ich wieku, lecz to już zupełnie inna dyskusja.
Polski rząd wpadł na dość zaskakujący, jak na nasze realia, pomysł – chce, by gry komputerowe weszły na listę nieobowiązkowych lektur. Okazuje się, że władze doceniają wkład polskich twórców gier w gospodarkę i dostrzegli potencjał, jaki idzie za uczeniem w bardziej interaktywny sposób. Dzisiaj z ust premiera usłyszeliśmy słowa, które na pewno dodadzą otuchy wszystkim polskim twórcom:
„Poprzez włączanie gier również do systemu szeroko rozumianej edukacji będziemy w stanie poszerzyć granice naszej wyobraźni, a poprzez to również wnieść coś nowego do kultury nie tylko Polski, ale kultury całego świata”.
Along with @PremierRP and the Ministry of Education we’ve just achieved a milestone step in recognizing video games as a work of culture! @ThisWarOfMine becomes a recommended reading for high school students in the Polish education system!#ThisWarOfMine | #GameDev | #VideoGames pic.twitter.com/kGHWg7Ri5L
— 11 bit studios (@11bitstudios) June 18, 2020
Wybór padł na idealną produkcję. Jako pierwsza gra na listę lektur trafi tytuł gliwickiego 11 bit studios, czyli This War of Mine. Każdemu, kto miał okazję w nią zagrać, nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego to świetna decyzja. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji – w This War of Mine wcielacie się w zwykłego człowieka za wszelką cenę próbującego przetrwać wojnę razem z innymi cywilami. Zmagacie się z tym, czego doświadczają wszystkie „przypadkowe” ofiary wojny: brakiem żywności, leków i ciągłym poczuciem zagrożenia. Żadnej innej grze nie udało się pokazać wojny w tak brutalnie prawdziwy sposób.
This War of Mine znajdzie się na nieobowiązkowej liście lektur dla uczniów powyżej 18. roku życia już w roku szkolnym 2020/2021. Zgodnie z tym, co słyszeliśmy, możemy spodziewać się, że w przyszłości lista będzie rozwijana o kolejne gry. Miejmy nadzieję, iż nauczyciele w pełni wykorzystają potencjał produkcji 11 bit studios.