Wciągająca fabuła, oprawa muzyczna przygotowana przez Darrena Korba, 9 nominacji do tegorocznych Game Awards – wiele jest rzeczy, które wyróżniają debiutującego w tym roku Hadesa od Supergiant Games. Studio po raz kolejny udowodniło, że potrafi stworzyć unikalny tytuł.
Nic więc dziwnego, że wiele osób nadal zainteresowanych jest tym, w jaki sposób gra powstawała. Po krótkim pytaniu od jednego z fanów twórcy Hadesa podzielili się na Twitterze infografiką pokazującą, jak wiele dialogów zostało nagrane na potrzeby najnowszej produkcji. Liczby robią wrażenie. Hades otrzymał ponad 21 tysięcy linii dialogowych, w których zawiera się ponad 300 tysięcy słów. Należą do nich nie tylko dialogi między poszczególnymi postaciami, ale też komentarze wypowiadane przez głównego bohatera, Zagreusa, w trakcie wędrówki.
As a matter of fact, we have this handy little infographic about it, since the question's come up a few times! The numbers may not be 100% accurate depending on how you count but should be close. pic.twitter.com/qRf1oRXtf4
— Supergiant Games (@SupergiantGames) December 29, 2020
Rzucenie kilkoma liczbami bez kontekstu nie da nam oczywiście pełnego obrazu. Spróbujmy więc porównać Hadesa z innymi znanymi grami skoncentrowanymi na narracji. Przykładowo pierwsza część serii Mass Effect oferuje nam około 20 tysięcy linii dialogowych (300 tysięcy słów). Obie produkcje można więc postawić koło siebie, jeśli chodzi o element „gadania”. Choć Hadesowi brakuje jeszcze trochę do gier z bardziej rozbudowanymi scenariuszami (takich jak Wiedźmin 3, w którym znajdziemy około 450 tysięcy słów), i tak radzi sobie on całkiem dobrze.
A gdyby Hades był książką?
Gdybyśmy wydali pełny scenariusz Hadesa w wersji książkowej, szybko też okazałoby się, że jest on dłuższy niż niejedna pozycja z klasyki literatury. Dla przykładu Ulisses Jamesa Joyce’a to „tylko” nieco ponad 260 tysięcy słów – jeśli wyznacznikiem wygranej jest liczba słów, to triumfuje tu Hades. Nie jest to oczywiście jedyny klasyk pokonany w ten sposób przez produkcję Supergiant Games. Zresztą możecie to porównać sami pod tym linkiem.
A jeśli nie mieliście jeszcze okazji zagrać w Hadesa, teraz jest na to dobra okazja. Do 5 stycznia grę można dostać na przecenie na platformie Steam w związku z trwającymi właśnie zimowymi przecenami.