Podcasty stają się coraz popularniejsze w Polsce – mogą zastąpić nam radio, telewizję, książkę, mogą „gadać” do nas w tle, kiedy potrzebujemy dodatkowo zająć się czym innym, albo służyć za bajkę na dobranoc dla dorosłych. Jeśli nie macie jeszcze dużego rozeznania w świecie podcastów albo po prostu chcecie odkryć nowe, polecamy wam naszym zdaniem najbardziej godne uwagi audycje.
Ear Biscuits – YouTube, Spotify, SoundCloud, iTunes
Wielu osobom bywającym na YouTubie pewnie nie trzeba przedstawiać Rhetta McLaughlina i Linka Neala, prowadzących popularny program Good Mythical Morning. Ich działalność sięga jednak dalej niż tworzenie zabawnych filmów i w każdą niedzielę wszyscy chętni mogą posłuchać ich podcastu Ear Biscuits, w trakcie którego rozmawiają o ogólnie pojętym życiu. Nie spodziewajcie się jednak górnolotnych pytań o jego sens czy nastawienia na wartościowe przesłanie. Jest to słuchowisko, które mogę polecić każdemu, kto lubi rozmawiać, ponieważ tym właśnie ono jest: rozmową o wszystkim i o niczym. I to jest w tym najpiękniejsze, gdyż naprawdę możemy zanurzyć się i poczuć, jakbyśmy siedzieli w studiu razem z nimi, a jedyny mankament to brak możliwości dołączenia do konwersacji. Podcast jedynie w języku angielskim.
– Paweł „Strvnsk” Trawiński
A Hot Dog is a Sandwich – Spotify, iTunes, Podtail
Czy kiedykolwiek dręczyły was gastronomiczne pytania, które wstydziliście się zadać na głos? Na przykład, czy płatki śniadaniowe to zupa? Czy hot dog to kanapka? Czy pomidor to owoc, czy warzywo? Czy Cheetosy to chipsy? Jeśli tak, to podcast A Hot Dog is a Sandwich, prowadzony przez Josha Scherera i Nicole Hendizadeh, pozwoli wam znaleźć na nie odpowiedź, a przynajmniej poznać argumenty za i przeciw. Słuchowisko jest poświęcone wszelkim tematom gastronomicznym, jednak utrzymane jest w formie luźnego dialogu. Poza odpowiadaniem na te najważniejsze pytania, w programie są też dyskusje o między innymi najlepszym dodatku do hamburgera, wyższości naleśników nad goframi lub odwrotnie czy najlepszym daniu wszech czasów. Ponownie podcast dostępny jedynie po angielsku.
– Paweł „Strvnsk” Trawiński
Dział Zagraniczny – Spotify, iTunes, Google Podcasts, Pocket Casts, Stitcher, Overcast, Podplayer, Podkasty.info
Szczerze mówiąc, nie jestem specjalną fanką typowo rozrywkowych podcastów. Moje ulubione to te, z których mogę wyciągnąć wiedzę o rzeczach mnie interesujących, a fizycznie brakuje mi czasu, żeby o nich czytać. I właśnie w taką kategorię idealnie wpisuje się Dział Zagraniczny. To podcast stworzony przez Macieja Okraszewskiego, dziennikarza, który specjalizuje się w tematach, jakie „polskiego czytelnika nie interesują”. W audycjach sam albo w towarzystwie gości mówi o wydarzeniach z zagranicy, o których raczej nie usłyszycie w popularnych mediach. Dział Zagraniczny kupił mnie przede wszystkim lekkością, z jaką Okraszewski prowadzi rozmowy, i pełnym profesjonalizmem. W dodatku tematy audycji nie skupiają się tylko na polityce – część z nich dotyczy tego, jak wygląda życie zwykłych ludzi, chociażby w Japonii, Omanie czy Armenii. Jeśli jesteście ciekawi, czemu król Hiszpanii musiał uciekać z własnego kraju albo jak koronawirus wpłynął na producentów koki w Kolumbii, to z pewnością propozycja dla was. I nie martwcie się, Dział Zagraniczny możecie włączyć, nawet jeśli nie macie pojęcia, co dzieje się poza Polską. Maciej i jego rozmówcy wszystko wam pięknie wytłumaczą.
– Aleksandra Cisek
Dwóch typów podcast – YouTube, Spotify, PodBean, iTunes
Tytułowych dwóch typów to z pewnością znani fanom YouTube’a Bartłomiej Sitek, czyli Generator Frajdy i Jakub Chuptyś, czyli GargamelVlog. Od dwóch lat w każdą sobotę publikują nowy odcinek swojego podcastu. Jest to około półtorej godziny swobodnej rozmowy tych dwóch YouTube’erów skupiającej się głównie wokół bieżących wydarzeń w Polsce i na świecie (i w Internecie) komentowanych z charakterystycznym poczuciem humoru obu panów – nigdzie nie usłyszycie w ten sposób o awarii sieci wodociągowej, ucieczce ogromnego pytona czy kolejnej dramie pomiędzy YouTube’erami. Ten styl prowadzenia podcastu pozwala poczuć się prawie, jakbyśmy siedzieli z kumplami przy piwie i śmiali się z absurdów rzeczywistości, a nie słuchali nagranego i przygotowanego uprzednio materiału. Ja podcastów słucham głównie w trakcie jazdy samochodem i tam Dwóch Typów sprawdza się idealnie jako alternatywa radia i smutnych newsów o koronawirusie: nie wymaga maksymalnego skupienia, jak podcasty popularnonaukowe, nie nuży i pozwala na odrobinę rozrywki w drodze.
– Ewa Chyła
Mamy nadzieję, że spodobają wam się nasze propozycje i jesteśmy ciekawi, jakich podcastów wy słuchacie na co dzień. Może polecicie nam coś ciekawego w komentarzu?