W dniu dzisiejszym, tj. 20 lutego 2018 r. miała miejsce premiera kolejnego (i to darmowego!) rozszerzenia do gry Assassin’s Creed Origins. Sam charakter dodatku jest jednak nietuzinkowy. Otóż otrzymujemy w nim możliwość spokojnego, pokojowego zwiedzania Starożytnego Egiptu w formie interaktywnych wycieczek z przewodnikiem.
Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie? Sam Ubisoft podaje, że pragnęli stworzyć coś podobnego już od bardzo dawna. Od wielu lat studio miało kontakt z nauczycielami, którzy twierdzili, że gry z serii Assassin’s Creed wykorzystywali podczas lekcji historii, aby zobrazować daną epokę. Jednak tym, co było faktycznie potrzebne, by móc przekazywać wiedzę efektywniej, było proste i interaktywne narzędzie oparte o historyczne rekonstrukcje Ubisoftu. Z dniem dzisiejszym oczekiwanie to zostało spełnione.
Dodatek stanowi oddzielną „przygodę”, którą wybieramy z poziomu menu głównego (nasze turystyczne dokonania możemy zresetować w dowolnym momencie). Do dyspozycji otrzymujemy 75 wirtualnych wycieczek podzielonych na następujące kategorie: Egipt, piramidy, Aleksandria, życie codzienne, Rzymianie. Pomiędzy poszczególnymi wycieczkami możemy się przemieszczać w tradycyjny sposób (dostępna jest cała mapa i wszystkie formy transportu z głównej gry) lub za pomocą szybkiej podróży. Możemy także robić zdjęcia czy też podziwiać wszystko (dosłownie) z lotu ptaka.
Interaktywne zwiedzanie jest dziecinnie proste. Po uruchomieniu wycieczki poruszamy się po ustalonych stacjach na wyznaczonej trasie, podczas gdy narrator lub narratorka przedstawiają nam kolejno informacje na dany temat. Według informacji Ubisoftu wycieczki trwają od 5 do 25 minut, jednak zgodnie z faktycznymi danymi w samej grze – znajdzie się też kilka krótszych tras (2-3 minuty). Po zakończeniu zwiedzania „lekcja” zostaje odhaczona na naszej liście (postępy można sprawdzić w specjalnej zakładce menu). Aby urozmaicić naszą podróż możemy wcielić się w jedną z 25 postaci, pośród których znajdziemy głównych bohaterów gry, jak i zwykłe osoby (żołnierzy, mieszkańców). W połączeniu z możliwością wspinania się na wszystkie budynki jak rasowy asasyn otrzymujemy dość ciekawe efekty, np. możemy skoczyć Juliuszem Cezarem z latarni w Aleksandrii.
Deweloperzy stworzyli niesamowitą przygodę całkowicie pozbawioną przemocy. Nie da się nawet zginąć, spadając z wysokości (pierwsza rzecz, jaką sprawdziłem). Dzięki temu uzyskujemy możliwość zaciekawienia dzieci tematem Starożytnego Egiptu. Nie jest nawet konieczne posiadanie pełnej gry. Tryb edukacyjny można nabyć jako samodzielną wersję. Podsumowując, najświeższe dzieło Ubisoftu może bardzo zmienić sposób wykorzystywania i postrzegania gier komputerowych. Oczywiście trzymamy za to kciuki.