Premiera Tell Me Why, kolejnej gry fabularnej od Dontnod Entertainment, już jutro. Tell Me Why to historia rodzeństwa powracającego do swojego domu na Alasce, którzy są zmuszeni zmierzyć się z własną przeszłością. Jeden z powodów dla którego tytuł ten jest szczególny to podjęta przez Dontnod próba przedstawienia autentycznej postaci trans.
Dontnod Entertainment to studio znane z tworzenia fabularnych gier epizodycznych skupiających się na ciekawych postaciach – w końcu najbardziej znaną ich produkcją jest Life is Strange (którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać). Już jutro odbędzie się premiera Tell Me Why – zupełnie nowego tytułu od Dontnod. W Tell Me Why gracze będą mieli okazje wcielić się w rolę Alyson oraz Tylera, bliźniaków powracających do swojego rodzinnego domu na Alasce. Co ciekawe, Tyler jest osobą trans – jest to prawdopodobnie pierwszy raz w historii gier, kiedy w mainstreamowej grze pojawia się grywalna postać trans (oczywiście, postacie trans pojawiały się już w różnych produkcjach growych, jednak przede wszystkim są to produkcje indie, a postacie te są często zepchnięte na dalszy plan lub ukazane w sposób zupełnie nie zgodny z prawdziwymi przeżyciami osoby trans). Od początku produkcji, Dontnod stara się podkreślać reprezentację w swojej najnowszej grze oraz kroki, jakie studio podjęło, aby zapewnić autentyczność tej reprezantacji (m. in. na oficjalnej stronie gry pojawiło się specjalne FAQ skupiające się właśnie na reprezentacji w Tell Me Why).
Wczoraj na oficjalnym kanale Xbox na YouTube pojawił się devtalk zatytułowany „Approaching Representation” (Podchodząc do reprezentacji). Jest to siedmio minutowy filmik w języku angielskim, w którym osoby związane z produkcją gry wypowiadają się na temat reprezentacji w Tell Me Why. Cała rozmowa jest prowadzona przez Rianę Manuel (menadżer marketingu produktu w Xbox). W rozmowie pojawia się wiele konsultantów z GLAAD (amerykańskiej organizacji zajmującej się reprezentacją LGBT+ w mediach. Organizacja ta m. in. rozdaje GLAAD Media Awards, o których wspominaliśmy przy zwycięstwie The Outer Worlds) – Nick Adams (dyrektor ds. reprezentacji osób transpłciowych), Blair Durkee (konsultantka ds. gamingu); osoby powiązane bezpośrednio z produkcją gry – August Aiden Black (aktor wcielający się w rolę Tylera Ronana), Florent Guillaume (reżyser gry) oraz pracownicy Xboxa – Livvy Hall (community manager dla Xbox), Elise Baldwin (reżyserka audio w Xbox).
Z rozmowy dowiadujemy się między innymi, że Dontnod rozpoczął współpracę z GLAAD jakieś dwa lata temu, kiedy to twórcy gry nawiązali kontaktem z Adamsem. Tell Me Why to pierwsza gra tej wielkości przy której Adams miał okazję pracować jako konsultant, a w ciągu dwóch lat gra przeszła wiele zmian – od outline’u historii w dokumencie tekstowym, aż do pełnego epizodycznego przeżycia. Zdaje się, że cały zespół pracujący nad grą był mocno zaangażowany w pracę nad reprezentacją – Black, aktor wcielający się w Tylera, był ciepło powitany przez cały zespół i zauważył, że przez cały czas pracy nad grą widoczna była kolaboracja pomiędzy wszystkimi osobami zaangażowanymi w projekt.
Następnie, rozmowa przeszła na tematy związane z reprezentacją trans w grach ogólnie. Durkee wypowiedziała się z pozycji trans kobiety oraz fanki gier – jej pierwszą reakcją na reprezentację trans w grach jest zazwyczaj przygotowanie się na najgorsze. Reprezentacja osób trans w mediach do tej pory nie była najlepsza, a wiele postaci trans jest przedstawianych jako „te złe” lub jako część żartu. Powodem tego jest brak zaangażowania osób trans w te projekty i brak zrozumienia transpłciowości ze strony producentów. Tell Me Why jest powiewem świeżości, ponieważ w projekt od początku było zaangażowane wiele osób trans. Durkee twierdzi, że ta gra może mieć duży, pozytywny wpływ na przyszłość reprezentacji osób trans w gamingu.
Guillaume, Hall oraz Adams odpowiedzieli na pytanie „Dlaczego reprezentacja w grach jest taka ważna?”. Historie to najsilniejsze narzędzie pozwalające na poznanie innych ludzi oraz na odczucie tego, co czują oni – a gry, jako medium interaktywne, są szczególnie ważne. Jak stwierdził Adams, tylko 20% amerykanów twierdzi, że spotkali przynajmniej jedną osobę trans w swoim życiu (jest to mniejszy procent niż procent amerykanów, którzy myślą, że spotkali ducha). Większość społeczeństwa poznaje osoby trans właśnie z mediów (telewizji, książek, gier), a niestety, jak do tej pory, reprezentacja osób trans była pełna stereotypów i dezinformacji. To właśnie dlatego znaczenie historii prawdziwych osób trans jest tak ważne i dlatego Tell Me Why jest tak specjalną grą dla osób LGBT+.
Na koniec, Baldwin wypowiedziała się na temat znaczenia oraz trudności w zatrudnianiu mniejszości jako aktorów głosowych. W Tell Me Why duże znaczenie miało upewnienie się, że mniejszości pojawiające się w fabule gry będą również reprezentowane w trakcie pracy nad nią (zarówno mniejszości płciowe, jak i rasowe). Niestety, znalezienie mniejszościowych aktorów głosowych jest ciężkie – nie ze względu na brak talentu, ale ze względu na trudności, jak doświadczają oni przy pracy w branży. Baldwin twierdzi, że przy zatrudnianiu aktorów bardzo ważne jest konsultowanie osób pracujących na elementami fabularnymi gry i zweryfikowanie, co jest najważniejszą częścią danej postaci oraz jakie doświadczenia życiowe powinien wnieść ze sobą aktor wcielający się w daną rolę.
Poniżej filmik z pełną rozmową w języku angielskim.
Czy Tell Me Why naprawdę dobrze się sprawdzi, jeśli chodzi o reprezentację transpłciowości w grach? Tego dowiemy się już jutro, podczas premiery pierwszego odcinka. Cała gra będzie dostępna na Xbox One oraz na PC (przez Steam).