Strategie ekonomiczne to jeden z gatunków gier, w którym trudno jest znaleźć tytuł na tyle rozbudowany, żeby gwarantować ciekawą głębie rozgrywki, ale jednocześnie na tyle prosty, by nie przestraszyć kogoś, kto nigdy z takimi grami nie miał do czynienia. Poniżej przedstawimy wam kilka produkcji, od jakich warto zacząć przygodę ze strategiami ekonomicznymi.
Czym są strategie ekonomiczne?
Strategie ekonomiczne są, ogólnie rzecz biorąc, bardziej pokojową odmianą gier strategicznych. Najczęściej porzucają one całkowicie aspekt militarny oraz bezpośrednie konflikty, by zamiast tego skupić się na stworzeniu dobrze funkcjonującej ekonomii i ciekawych oraz rozbudowanych opcji budowy.
Właśnie o budowanie przede wszystkim chodzi w tym gatunku. Zazwyczaj dostajemy mniej lub bardziej pusty kawałek terenu i otrzymujemy zadanie budowania w określonym budżecie. To, co akurat konstruujemy, zależy najczęściej od tytułu: park rozrywki, miasto, zoo, szpital, restaurację… Czasem są to ogromne tytuły, gdzie stawiamy lotniska czy wieżowce, a czasem bardziej kameralne produkcje, w których zarządzamy naszym garażowym studiem gier.
Zaczynając swoją przygodę ze strategiami ekonomicznymi, trzeba się przygotować na ogromną ilość różnych tabelek, opcji i możliwości. Są to gry dość sandboxowe w swojej naturze – często nie mają konkretnej kampanii, a nawet jeśli ona występuje, to jest bardziej wstępem albo rozbudowanym samouczkiem, daniem głównym jest natomiast tryb otwarty, w którym sami decydujemy, jak będziemy się rozbudowywać.
Transport Tycoon Deluxe – PC/iOS/Android
Chciałbym w tym zestawieniu przedstawić tytuł, który może być starszy od wielu z was. Podstawowa wersja ukazała się w 1994 roku, a tytułowa Deluxe rok później. Zrzuty ekranu pochodzą z darmowej otwartej wersji, jaka pójdzie na współczesnych komputerach bez najmniejszego problemu. Możecie ją ściągnąć tutaj. Co ważne, ma ona spolszczenie, więc możecie zapoznać się z tytułem w całości w rodzimym języku. Jest też wersja płatna gry na iOS i Android. Dawno jednak nie była aktualizowana, a sądząc po opiniach, w obu sklepach raczej nie warto wydawać na nią pieniędzy.
No dobrze, dlaczego zatem chcę zaprezentować takiego starocia? Dlatego, że jeśli lubicie bawić się w zarządzanie, to Transport Tycoon jest złotym środkiem. Z jednej strony nie przytłacza jak Sim City, a z drugiej ma na tyle dużo opcji, że nie znudzi się wam za szybko. Oto dostajemy losowo wygenerowaną mapę, na której my i pozostali śmiałkowie (żywi bądź AI) próbujemy rozkręcić firmę transportową. Do wyboru ciężarówki, autobusy, kolej, promy i samoloty. Należy samodzielnie określać trasy zarządzanej przez siebie floty tak, żeby połączyć odpowiednie miejsca wytwarzające lub wydobywające z tymi, które coś z tym zrobią, a często później zająć się dystrybucją do sklepów. Możemy także zabrać się za transport pasażerski, ale z mojego doświadczenia, choć daje dużo frajdy, to jest on mało opłacalny.
Setki różnych pojazdów, które zmieniają się wraz z upływem czasu w grze. Mnóstwo możliwości wykazania się zmysłem planowania. Kształtowanie terenu, budowanie tuneli i mostów. No i przede wszystkim losowe mapy w kilku odmianach krajobrazu zapewnią rozrywkę na długie godziny. Do tego opcja gry z innymi ludźmi czy przeciw dość dobrze napisanemu AI da wam sporo satysfakcji. A kiedy po kilku godzinach siądziecie przed ekranem i popatrzycie na siatkę połączeń, po której mknie wasza flota, zapewniam, że będziecie z siebie dumni. Bawcie się dobrze!
– Tomasz „Arrow” Wasiewicz
Two Point Hospital – PC/PS4/XBO/Switch
Two Point Hospital to wręcz idealna gra, aby rozpocząć swoją przygodę z tym gatunkiem! Jest kolorowa, przystępna, ma miłą dla ucha muzykę, a do tego nie przytłacza od początku swoim skomplikowaniem – tak, jak potrafi to robić wiele strategii ekonomicznych. Gra na początkowym etapie jest wręcz bardzo łatwa – pierwsze levele to samouczki, które pozwolą nam zapoznać się z interfejsem i sterowaniem.
W miarę upływu czasu do gry dochodzi coraz więcej elementów, nad którymi musimy zapanować. Trzeba zadbać, żeby pacjentom było ciepło, nie nudziło im się w poczekalniach, żeby mieli co jeść i pić, no i oczywiście, aby zostali wyleczeni. Musimy ustawić odpowiednie gabinety, wyposażyć je we właściwy sprzęt oraz zatrudnić personel – nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarzy, recepcjonistów, aptekarzy, sprzątaczy czy mechaników, którzy zadbają o sprawność naszych urządzeń, prędzej czy później przyda się również ktoś z uprawnieniami duchołapa. Jeśli chodzi o samych chorych, nie uświadczymy tu grypy ani złamanej nogi, gdyż pojawią się pacjenci z samozagniewaniem, mózgopląsem czy dyskietkopatią…
Oprócz leczenia musimy w grze zatroszczyć się o szereg innych spraw, które frasują managera szpitala: kontrole z ministerstwa zdrowia, wizyty mediów, marketing, a przede wszystkim o pracowników. Będą domagać się podwyżek, szkoleń i miłej atmosfery w pokoju socjalnym – musimy zapewnić im to wszystko i satysfakcję z wykonywanej pracy, a oni w zamian zatroszczą się o naszych pacjentów. Two Point Hospital dla wyjadaczy gatunku będzie raczej miłą, zabawną odskocznią, jednak jako gra na początek przygody ze strategią – idealna!
– Ewa Chyła
Game Dev Tycoon – PC/iOS/Android
Game Dev Tycoon to gra świetna dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę ze strategiami ekonomicznymi, ale nie mają ochoty bawić się z ogromem tabelek oraz nie interesuje ich rozbudowywanie miast czy budynków. Tutaj nie zajmujemy się planowaniem przestrzennym, tylko odpowiednim rozkładaniem sił produkcyjnych na poszczególne elementy procesu produkcji gier.
Zaczynamy od jednoosobowego tworzenia gier w przydomowym garażu. Przy produkcji każdego nowego tytułu zaczynamy od wybrania gatunku, tematyki oraz platformy, na którą trafi nasza produkcji. Następnie wybieramy, jakie elementy są najważniejsze: czy nasz twórca powinien skupić się na dźwięku, czy grafice? Questach czy silniku? Po stworzeniu gry otrzymuje ona recenzje na podstawie naszych wyborów w trakcie procesu produkcyjnego. Od recenzji zależy natomiast sprzedaż gry oraz ilość zarobionych dzięki temu pieniędzy.
Z czasem dostajemy coraz więcej możliwości: możemy powiększyć biuro, zatrudnić pracowników, promować naszą grę, a z czasem nawet zaprojektować własną konsolę. Opcje jednak są dodawane stopniowo, dzięki czemu od samego początku nie jesteśmy nimi przytłoczeni. Sprawia to, że gra jest bardzo przyjazna dla nowicjuszy w gatunku strategii ekonomicznych i właśnie dlatego uważam, iż jest na tyle świetna, żeby to właśnie od niej zacząć przygodę.
– Michał Kaźmirczak
Planet Zoo – PC
Jako naczelna miłośniczka wszelkiej maści zwierzaków nie mogłabym w tym zestawieniu pominąć Planet Zoo. W czasach dzieciństwa nic, oprócz rodziców wyłączających prąd, nie było w stanie odciągnąć mnie od pierwszej i drugiej odsłony Zoo Tycoon, dlatego, gdy zapoznałam się z pierwszymi materiałami promocyjnymi Planet Zoo, wiedziałam, że muszę przetestować tę grę. Od razu ostrzegam: jeżeli spodziewacie się, iż waszym jedynym obowiązkiem będzie karmienie zwierząt i budowanie budek z hot-dogami dla klientów, możecie się zdziwić. Planet Zoo to ekonomiczna strategia pełną gębą, w której będziecie musieli zająć się każdym, nawet najdrobniejszym aspektem związanym z prowadzeniem ogrodu zoologicznego.
Brzmi trochę przerażająco? Na szczęście, twórcy zadbali o to, by gracze mogli zapoznać się z interfejsem produkcji. Wszystkim, nawet osobom mającym już doświadczenie w tycoonach, polecam rozpoczęcie swojej przygody z grą od samouczka, który za rękę prowadzi nas przez meandry zakładania własnego zoo. Kiedy ogarniecie już, co i jak, możecie kontynuować rozgrywkę w trybie kampanii, sprawdzić się w różnego rodzaju wyzwaniach lub zrelaksować w trybie piaskownicy, w którym nie musicie liczyć się z finansami.
Tworząc własny ogród zoologiczny, istotne jest skupienie się na zapewnieniu zwierzakom jak najlepszych warunków bytowych. Każdy wybieg musi być dostosowany do gatunku przebywającego na jego terenie. W Planet Zoo zadbamy nie tylko o rodzaj karmy czy zabawek, ale również dostosowanie podłoża, zapewnienie odpowiedniej temperatury i roślinności oraz odpowiednie ogrodzenie, dzięki któremu mieszkańcy wybiegu będą czuli się swobodnie. Stosując się do zaleceń zawartych w kompendium wiedzy, sprawimy, iż nasi podopieczni nie będą osowiali lub chorzy, a także unikniemy nieprzyjemnych incydentów, takich jak ucieczki zwierząt. Oprócz satysfakcji zwierząt liczy się również zadowolenie odwiedzających – oba te czynniki mają wpływ na ogólną ocenę stworzonego przez nas ogrodu zoologicznego, dlatego nie zapomnijmy o udogodnieniach typu ławki, kosze na śmieci, punkty gastronomiczne czy tabliczki opisujące gatunki żyjące w zoo.
Dlaczego polecam wam Planet Zoo pomimo mnogości opcji i szczegółów cechujących tę produkcję? Bo tylko sprawiają wrażenie przerażających! Po zapoznaniu się z samouczkiem żadna przeszkoda nie będzie wam straszna, produkcja zaś dzięki swojej złożoności wciągnie was na wiele, wieeeele godzin. Oprócz podstawowej wersji, w której znajdziecie ponad siedemdziesiąt gatunków zwierząt, dostępne są również dwa rozszerzenia – z ich pomocą szeregi ogrodu zoologicznego zasilą gatunki z Arktyki oraz Południowej Ameryki.
– Aleksandra Wieczorkiewicz
Prison Architect – PC/iOS/And./PS4/X360/XBO/Switch
Strategia ekonomiczna pozwalająca nam na wcielenie się w zarządcę więzienia jest jednym z najbardziej świeżych oraz niecodziennych pomysłów. Zaczynając od rozbudowanego samouczka, gracze uczeni są w powolnym tempie wszystkich niuansów mechaniki rozgrywki. Po wybudowaniu więzienia pojawią się w nim pierwsi „klienci”, za których obecność dostajemy pieniądze.
Do naszych zadań należy zadbanie o dostęp więźniów do jedzenia, pryszniców, miejsca do spania oraz spędzania wolnego czasu. Żeby to wszystko działało, potrzebna jest przemyślana sieć elektryczna zasilająca wszelkie mechanizmy działające w naszym więzieniu. Co prawda, każdy osadzony przynosi coraz większy dochód, jednakże generuje on również większy koszt utrzymania przybytku. Do tego wszystkiego dochodzi rozbudowany system osobowości więźniów. Każdy z nich posiada indywidualny charakter, ma skłonności do separowania się, wszczynania bójek lub wiele innych aktywności. W wyniku naszych zaniedbań w więzieniu może nastąpić bunt, zamieszki oraz próby ucieczek. Nierzadka jest również sytuacja, gdy strażnicy odmawiają interwencji i ich miejsce musi zająć specjalny, ciężko uzbrojony oddział.
Nieodłącznym elementem są również frakcje działające wewnątrz murów. Prison Architect jest świetną produkcją do rozpoczęcia swojej przygody z tycoonami, nie tylko przez niską cenę (obecnie za kilka złotych), ale również przez jej intuicyjnie zaprojektowane mechanizmy. Wszystko jest tutaj spójne, jeśli coś nie działa, to albo przez brak prądu, albo przez brak funduszy itp. Tytuł posiada prostą, jednakże czytelną oprawę oraz bardzo rozbudowany warsztat Steam z modyfikacjami, pozwalający na niczym nieskrępowaną zabawę oraz eksperymenty.
– Piotr Przybyła
Powyższe gry ekonomiczne będą świetne do rozpoczęcia swojej przygody z tym gatunkiem. Oferują zróżnicowany stopień zaawansowania mechanik oraz różnoraką mechanikę, więc każdy powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie.