Z racji tego, że coraz więcej graczy jest zainteresowanych, jak powstają gry, a branża gier wideo w Polsce rozwija się niewiarygodnie szybko, postanowiłem przygotować przegląd kanałów YouTube poruszających temat gier wideo od zaplecza. Wiele z nich nadal towarzyszy mi lub moim znajomym z branży gier w poszerzaniu zawodowych horyzontów. Nieważne, czy jesteś profesjonalnym gamedevem, chcesz wejść do branży lub po prostu interesujesz się, jak wygląda robienie gier od kuchni – myślę, że znajdziesz tu coś, co umili ci czas podczas posiłków, krótkich przerw czy deszczowych wieczorów, a jednocześnie wzbogaci twoją wiedzę o tym, jak wygląda proces produkcji gier.
W pierwszej części zestawienia znajdziecie opisy popularnych kanałów traktujących o game designie. W następnej zostaniemy nadal przy projektowaniu gier, ale przyjrzymy się bliżej niszowym twórcom, którzy mimo dostarczania bardzo wartościowych materiałów, mają kilka, może kilkanaście tysięcy subów. Niestety, wszystkie kanały są anglojęzyczne. Mimo wielogodzinnego researchu nie udało mi się znaleźć dobrej serii materiałów po polsku, co potwierdza powtarzaną niejednokrotnie tezę, że w tej branży bez znajomości angielskiego praktycznie nie da się funkcjonować (choć bywają wyjątki). W naszym ojczystym języku prowadzone są, co prawda, ahrn.eu lub TVGRY.pl, jednak żadna z ich serii nie jest stricte o game designie.
Zatem, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, rozpocznijmy od tych bardziej popularnych kanałów.
Game Maker’s Toolkit
870 tys. subskrypcji
Długość wideo: zazwyczaj kilkanaście minut, czasami kilka lub kilkadziesiąt
YouTube Marka Browna, dziennikarza piszącego niegdyś m.in. dla EDGE Magazine i Eurogamer, jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym kanałem wśród zawodowych gamedeveloperów. Nawet Riot Games oficjalnie zamieściło go na swojej liście „game design resources”! Świadczy o tym także ilość zespołów biorących udział w GMTK game{jam}; 2017 rok – dostarczono 741 gier, 2018 rok – 1027 gier, 2019 rok – 2610 gier.
Zazwyczaj treść materiałów dotyczy analizy danego elementu game designu, np. seria Boss Keys skupia się na level designie w serii Zelda, Stealth Game Design analizuje mechaniki charakterystyczne dla gatunku w skradankach, Shooter Game Design w strzelankach itd. W każdym odcinku czuć rękę profesjonalnego dziennikarstwa: nie ma lania wody, pojawia się trochę ciekawostek i dużo merytorycznej treści. Pozycja obowiązkowa zarówno dla tych, którzy interesują się designem gier hobbystycznie, jak i dla designerów z wieloletnim stażem.
Extra Credits
2,39 mln subskrypcji
Długość wideo: zazwyczaj 5–10 min
Animator Daniel Floyd stworzył kiedyś dwie prezentacje wideo dla swoich klas historii sztuki i teorii mediów. Musiał zmieścić się w limicie czasu, więc przyspieszył głos o 10%. Następnie wrzucił je na YouTube, aby zobaczyć, czy ktokolwiek będzie nimi zainteresowany… i okazało się, że ilość wyświetleń wzrasta znacznie szybciej, niż się spodziewał. Zaproszony przez niego do współpracy game designer James Portnow (który pracował jako konsultant m.in. dla Riot Games i Zynga) namówił go do utrzymania tej konwencji i obaj panowie coraz częściej publikowali materiały związane z projektowaniem gier. Gdy Floyd zaczął pracować dla studia Pixar, poprosił swoją koleżankę Allison Theus o zajęcie się stroną graficzną projektu. Wypracowany przez nią charakterystyczny styl stał się kolejnym znakiem rozpoznawczym kanału.
Odcinki Extra Credits są krótkie (kilka minut), treściwe i potraktowane z przymrużeniem oka. Można tam znaleźć zarówno porady dla początkujących, jak i wnikliwe analizy pojedynczych mechanik czy rozprawy filozoficzne dotyczące projektowania gier.
W ciągu 8 lat kanał rozrósł się na tyle, że posiada również serie dotyczące nie tylko gier wideo: Extra Sci Fi, Extra Mythology, Extra History. Tę ostatnią mogę polecić z całego serca – nie tylko fanom historii.
Ask Gamedev
152 tys. subskrypcji
Długość wideo: zazwyczaj 5–10 min
Grupa weteranów z branży doskonale zdająca sobie sprawę z tego, jakie wyzwania czekają twórców. Znajdziemy tutaj materiały zarówno o marketingu, programowaniu, tworzeniu grafiki 2d i 3d, animacji, jak i oczywiście o game designie. Playlisty typu „How to Design and Plan a Video Game”, „Game Design and Development Mistakes to Avoid!” czy „Game Design for Beginners” to godne polecenia serie, szczególnie wartościowe dla początkujących developerów lub osób, które chcą zacząć tworzyć gry.
Adam Millard – The Architect of Games
206 tys. subskrypcji
Długość wideo: zazwyczaj 10–20 min
Adam Millard, mimo że nie posiada związku z branżą ani jako developer, ani jako dziennikarz, tworzy ciekawe i wnikliwe analizy. W większości odcinków bierze na warsztat dany koncept lub ideę i rozkłada ją na czynniki pierwsze, aby przyjrzeć się poszczególnym elementom z różnych stron. Millard publikuje regularnie nowy materiał co 2 tygodnie od ok. 2 lat.
Snoman Gaming
228 tys. subskrypcji
Długość wideo: zazwyczaj 5–15 min
Brad Grow znany bardziej jako Snoman skupia się w swoim kanale na tym, co sprawia, że dane gry odbieramy jako wartościowe i fajne. Jego seria Good Games Design bierze głównie na warsztat gry indie lub produkcje od Nintendo. Publikuje niezbyt regularnie.
GDC
315 tys. subskrypcji
Długość wideo: zazwyczaj 30–60 min
Oficjalny kanał YouTube największej konferencji dla gamedeveloperów jest pełen archiwalnych nagrań wykładów o każdym aspekcie tworzenia gier. Materiałów o game designie posiada aż nadto. Na zachętę linkuję poniżej mój ulubiony o tworzeniu Antichamber. Kanał raczej dla ludzi z branży lub osób szczególnie zainteresowanych tematyką.
Na koniec, specjalnie dla osób, które uwielbiają samodzielnie dokonywać researchu, linkuję do obszernego zestawienia z Reddit. Dziś tyle. W następnej części – zgodnie z tym, co napisałem na początku – przyjrzymy się bliżej niszowym kanałom.